• ماجرای خودروهای ترخیصی غیر قانونی چیست؟

  روابط عمومی گمرک ایران درباره ­­ثبت سفارش چند هزار خودروی وارداتی ­غیر قانونی،­­ توضیح داد.

  ماجرای خودروهای ترخیصی غیر قانونی چیست؟به گزارش ­خبرگزاری صداوسیما؛ ​­ ­­گمرک ایران پس از اعلام مرکز حراست وزارت صنعت،­ معدن و تجارت درباره ­­ثبت سفارش های غیر قانونی خودرو به گمرکات سراسر کشور فراخوان داده است.

  پس از محرز شدن صدور ثبت سفارش های غیر قانونی و اعلام آن به گمرک از سوی سازمان توسعه تجارت، مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک در فراخوانی به گمرکات سراسر کشور اعلام کرد تا نسبت به بررسی موضوع ­وفق مقررات و قانون مجازات اسلامی و جرایم رایانه ای اقدام کنند.

  مرجع صدور مجوز ثبت سفارش کالا بر اساس قانون مقررات صادرات و واردات گمرک نیست .بر اساس ماده ۸ قانون مقررات صادرات و واردات کشور مصوب مجلس شورای اسلامی، واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی برای دریافت ­مجوز ورود و ثبت سفارش باید منحصرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند.

  گمرکات با توجه به بارگذاری مجوز ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و در دسترس بودن اطلاعات ثبت سفارش در سامانه جامع امور گمرکی، با مطابقت مشخصات کالا و ثبت سفارش و پس از احراز دارا بودن نمایندگی رسمی و ضوابط فنی خودرو با دریافت حقوق ورودی و رعایت سایر مقررات نسبت به ترخیص خودروها اقدام کرده اند.

  هم اکنون با راه اندازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک،­ مجوز های ثبت سفارش به صورت الکترونیکی دریافت ­و در سامانه بارگذاری می شود و در صورت ارائه ندادن­ ­­مجوز ثبت سفارش، در گام نخست ­­امکان اظهار کالا در سامانه جامع گمرکی وجود ندارد.

  با این وجود گمرکات در دو مرحله از سوی سازمان توسعه تجارت ایران با انجام فرایندهای کنترلی داخلی خود نسبت به دریافت ­تاییدیه اطلاعات ثبت سفارش ها از طریق وب سرویس در زمان اظهار اقدام کرده اند.

  در خصوص ترخیص خودروهای وارداتی،​­ علاوه بر دریافت ­مجوز ثبت سفارش،­ قبل از اظهار به گمرک، پس از پایان ­تشریفات گمرکی و در موقع خروج نیز ضمن ارائه vin خودروهای وارداتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ،­گمرکات نسبت به دریافت تاییدیه مجدد مشخصات خودروها و مجوزهای ثبت سفارش و نمایندگی های رسمی خودروهای وارداتی به صورت سیستمی اقدام می کنند که مجوز ثبت سفارش و تاییدیه ۷۶ هزار و ۷۱۵ دستگاه خودروی وارداتی در سال ۹۶ در بانک اطلاعاتی گمرک ثبت شده و مستندات آن موجود است.

  همچنین با کمک گمرک الکترونیک، گواهی های ترخیص خودرو نیز به صورت الکترونیکی در اختیار مرکز شماره گذاری خودرو قرار می گیرد.

  بر این اساس و با عنایت به حذف گواهی‌نامه‌های کاغذی،­­­ مراکز شماره‌گذاری خودرو جهت استعلام و تطبیق مشخصات خودروهایی که پروانه گمرکی آنها در گمرکات صادر شده است ­ به صورت الکترونیکی و بدون دخالت عامل انسانی اقدام کرده و این اطلاعات را به صورت اینترنتی مستقیما از سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک دریافت و با خودرو تطبیق می دهند.

  بر اساس اعلام مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک ثبت سفارش 6481 دستگاه خودروی سواری غیر قانونی بوده و مسئولیت تایید یا­ تایید نکردن­ ثبت سفارش های فوق الذکر نیز بر عهده ادارات ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت است.